Späť na zoznam
dec 30, 2020
Blog

VÝZVA VEGANUARY

Počuli ste o vegánskej januárovej výzve VEGANUARY? Inšpiruje ľudí k tomu, aby sa aspoň na mesiac stali vegánmi. Zapojte sa do tejto výzvy spolu s nami a budeme tak môcť tvoriť lepší svet, v ktorom produkcia potravín nebude znehodnocovať lesy, oceány a viesť k drastickým klimatickým zmenám.

Vyskúšajte sa na mesiac stať vegánmi

VÝZVA VEGANUARY

            Ak ste zvažovali, že vyskúšate vegánsku stravu, január je tým správnym mesiacom. Prečo? Britská nezisková organizácia VEGANUARY (Vegánsky január) prišla s výzvou, ktorá inšpiruje ľudí po celom svete, aby sa aspoň na mesiac stali vegánmi. Bola založená v roku 2014 a ich počet účastníkov sa dramaticky každým rokom zvyšuje. Od roku 2014 majú viac ako 1 000 000 účastníkov z 192 krajín sveta. Stať sa vegánom môže naozaj každý a za 31 dní môžete naozaj uvidieť, že vegánska strava je nielen chutná, plná vitamínov, ale aj prospešná pre ľudský organizmus, našu planétu a zvieratá, ktoré sú často kruto zabíjané. Poďme mesiac január spoločne brať ako novú výzvu do nového roka, prípadne aj počas celého roka.

 

Čo sa môže stať s naším telom, keď sa na mesiac staneme vegámni?

  • Vegánska strava prospieva k stimulácii tráviacich procesov, čím priaznivo pôsobí na problémy s nadúvaním
  • Môžeme zaznamenať zvýšenie energie
  • Žiarivú pokožku
  • Prispieva ku chudnutiu
  • Odstraňuje toxíny z tela
  • Rozvíja chuťové poháriky, vďaka čomu môžete pociťovať radosť z jedla a chuti

 

Čo sa môže stať s planétou a zvieratami, keď sa na mesiac stanete vegánmi?

  • Ušetríme približne 41200 ton CO2 (čo predstavuje viac ako 450 000 letov z Berlína do Londýna)
  • Ušetrí sa 2,5 milióna litrov vody
  • Zachránime nevinné životy zvierat, ktoré sú často držané v nevyhovujúcich a nehumánnych podmienkach ( podľa Veganalyser Vegan Society vieme zachrániť viac ako milión zvierat)
  • Do zeme sa nedostane prostredníctvom vody približne 160 ton PO43-eq

 

Pýtate sa, či môžete z vegánskej stravy získať všetky potrebné živiny? Odpoveď je áno. Avšak každé stravovanie je potrebné robiť správne. Najväčší problém môže byť nedostatok vitamínu B12, Omega-3 mastných kyselín, prípadne vápnik alebo zinok. Preto je potrebné, aby ste týmto vitamínom venovali viac pozornosti a dopĺňali ich. Dôležité je zaradiť do jedálnička veľké množstvo zeleniny, ovocia, celozrnných výrobkov, orechov, strukovín, semienka a podobne. Tak môžete získať potrebné živiny pri vegánskom stravovaní.

 

Poďme spoločne pridať ruku k dielu. Ako na to?

Ak chcete vašu 31 dňovú výzvu prijať oficiálne, zaregistrujte sa na webovej stránke ( www.veganuary.com). Po vyplnení prihlasovacieho formuláru sa stanete členom a budete informovaní o vašej vegánskej „ceste“.

Čo to znamená? Budete dostávať prostredníctvom e-mailu užitočné tipy, inšpirácie na chutné recepty a stravovací plán. Budete informovaní o vplyve jedla na vaše zdravie, životné prostredie a zvieratá. Môžete sa tešiť na naozaj užitočné rady, tipy, novinky a zaujímavosti.

Tak poďme do toho!

 

Zdroj:

https://veganuary.com/

https://www.health.com/nutrition/veganuary

https://vegconomist.com/hot-off-the-vegan-press/veganuary-2020-will-save-co2-eq-of-450000-flights-and-over-million-animals/

https://www.health.com/nutrition/what-happens-when-you-go-vegan