Späť na zoznam
dec 15, 2021
Blog

Tipy pre zdravé Vianoce

Vianočné sviatky sú plné lásky, rodinnej pohody, ale rovnako aj stolov plných množstva jedla a sladkých dobrôt. Veríme, že zemiakovému šalátu s majonézou, vyprážanej rybe a výborným medovníkom od mamy alebo starej mamy je veľmi ťažko odolať. Potvrdzuje to aj štúdia (Susan B. Roberts, Ph D - Nutrition Reviews), ktorá zistila, že počas 6-týždňového zimného a vianočného obdobia ľudia pribrali pár kíl navyše. Prírastok hmotnosti bol vyšší u jedincov, ktorí trpeli nadváhou alebo obezitou, kde 14% z 195 skúmaných pribralo 2,3 kg.

Ako účinne zabrániť priberaniu počas vianočných sviatkov? Zlé stravovacie návyky samozrejme nie sú jediným sezónnym rizikom. Ponúkame vám pár tipov, ako prežiť vianočné sviatky v čo najväčšom zdraví.

 1. Konzumujte alkoholické nápoje s mierou

Počas vianočného obdobia je v našich domácnostiach viac alkoholu ako zvyčajne. Rovnako nám toto obdobie poskytuje vyšší nárast v počte príležitostí na konzumáciu alkoholu. Ako alkohol negatívne zaťažuje psychický a fyzický stav človeka myslíme, že veľmi dobre viete, o tom nejdeme rozsiahlejšie písať. Radi by sme vám ale ponúkli pár užitočných tipov týkajúcich sa konzumácie alkoholu:

 • Striedajte alkoholické a nealkoholické nápoje
 • Nekonzumujete alkoholické nápoje skoro ráno
 • Pred konzumáciou alkoholu sa najedzte
 • Zostaňte hydratovaní / dbajte na dostatok nealkoholických tekutín
 • Vyberte si nápoje s nižším obsahom alkoholu
 • Konzumujte alkoholické nápoje pomaly
 • Vyberajte si kvalitný alkohol
 1. Buďte aktívny

Samozrejme vianočné sviatky sú aj o pohode a pozeraní vianočných rozprávok. Na tom nie je vôbec nič zlé. Oddych je pre naše psychické a fyzické zdravie veľmi dôležitý. Avšak vášmu všeobecnému pocitu pohody prospeje, keď do dňa zaradíte pohyb, prechádzky na čerstvom vzduchu, či šport. Úplne postačujúcou bude rýchla prechádzka v parku, beh alebo ranná či večerná jóga u vás doma. Budete sa cítiť oveľa lepšie- psychicky aj fyzicky.

 1. Zvoľte zdravé potraviny

To, že na vianočných stoloch nájdete množstvo sladkých koláčov neznamená, že ich musíte všetky zjesť. Vyskúšajte nahradiť niekoľko kalorických snackov čerstvým alebo sušeným ovocím. Prijímajte väčšie množstvo vitamínov a minerálov, ktorá vás zasýtia a vy tak nepodľahnete nezdravým jedlám. Zaraďte aj počas vianočných sviatkov zdravé potraviny, ovocie, zeleninu, nesladené vody, orechy, potraviny bez pridaného cukru a mnoho ďalších zdravých potravín. Rovnako aj pečenie a varenie počas vianočných sviatkov môže byť zdravé. Dnes nájdete naozaj veľa receptov na zdravé vianočné jedlá.

TIP: Vyskúšajte vegánske recepty alebo nahraďte klasické mlieko rastlinným nápojom. Výbornou voľbou sú Body&Future rastlinné nápoje s pridaným vápnikom a vitamínom D3. Sú skvelé pri varení, pečení, na raňajky alebo do kávy. Na webovej stránke Lunys a Body&Future nájdete výborné vegánske recepty, ktoré sú výbornou a zdravou voľbou aj počas vianočných sviatkov.

 1. Dbajte na svoju psychickú pohodu

Duševné zdravie sa vzťahuje na kognitívnu, behaviorálnu a emocionálnu pohodu. Aj počas vianočných sviatkov je potrebné starať sa o svoje duševné zdravie. Vyhnite sa predvianočným stresom a konfliktom. Prežite vianočné sviatky v kľude, pohode a vyrovnanosti. Rovnako šport a pobyt v prírode je skvelý spôsob ako si zlepšiť náladu.

 1. Buďte zodpovední

Keďže aj tieto vianočné sviatky tu máme Covid obmedzenia a opatrenia, dbajte na svoje zdravie a zdravie svojich blízkych. Zvýšte príjem vitamínov, ovocia a zeleniny. Pravidelne si dezinfikujte ruky a povrchy, dodržiavajte odstupy v obchodoch a na verejných priestranstvách. Veríme, že každý z nás vie, ako sa v tejto situácii správať, čo najzodpovednejšie a podnikne všetky kroky, ktoré sú potrebné.

 

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/326997#1.-Christmas-spirit

https://academic.oup.com/nutritionreviews/article/58/12/378/1821459