Späť na zoznam
nov 8, 2021
Blog

Posilnenie imunity u detí. Ako ju posilniť a predísť Covidu 19 a iným chorobám?

Máme tu ďalší školský rok, deti chodia do škôlky a školy a ich organizmus je vystavovaný vyššiemu imunitnému riziku. Čelia bacilom, vírusom a rovnako aj pandémii COVID – 19. Mnohí rodičia sa pýtajú: Existujú spôsoby, ako posilniť imunitný systém dieťaťa a predísť tak COVIDU – 19?

Imunitu si budujeme od samého malička, a je ovplyvňovaná každou chorobou. Náš organizmus sa proti nej bráni a vytvára si imunitné látky. Neexistujú žiadne magické doplnky- dôležité sú potrebné kroky na udržanie zdravia, ktoré je potrebné praktizovať pravidelne. 

Ponúkame vám pár tipov, ako môžete udržať svoje deti zdravé počas celého školského roku:

ZDRAVÁ VÝŽIVA

Zaraďte deťom do jedálnička stravu bohatú na množstvo ovocia a zeleniny. Namiesto bieleho pečiva na desiatu vyskúšajte zaradiť celozrnné výrobky a dostatok bielkovín. Zdravá strava by mala obsahovať aj dostatok vápnika, zdravé tuky a rastlinné oleje.

Naopak skúste sa vyhnúť spracovaným a vyprážaným potravinám, potravinám s pridaným cukrom a nezdravým tukom.

Dnes nájdete na trhu množstvo doplnkov, ktoré by mali posilňovať imunitný systém. Avšak žiadne z nich nenahrádzajú zdravú stravu.

DOSTATOK SPÁNKU

Spánok je veľmi zásadný pre regeneráciu, energiu a taktiež môže pomôcť pri posilňovaní imunitného systému. Rovnako je dôležitý aj pre deti. Množstvo spánku, ktoré dieťa potrebuje sa líši od veku a niektoré deti ho potrebujú viac iné menej- pre dospievajúce deti sa odporúča 8-10 hodín spánku.

AKTIVITA

Cvičenie a pravidelný pohyb nás môže udržiavať zdravých a v dobrej kondícii. Deti by mali športovať alebo cvičiť aspoň hodinu denne. Samozrejme dôležité je ich nepreťažovať a nenútiť do cvičenia. Všetko záleží individuálne od dieťaťa.

VYHNITE SA STRESU

Stres vplýva na náš organizmus, čo spôsobuje, že sme náchylnejší na infekcie a ľahšie podľahneme chorobe. Vytvorte deťom prostredie, ktoré je príjemné a vytvára pre nich príležitosť rozprávať sa o všetkom, čo ich môže znepokojovať. Pandémia ovplyvnila mnohým z nás život, a to vrátane našich detí, ktoré v tomto období môžu byť náchylnejšie na stres, depresiu alebo úzkosť. Ak u vášho dieťaťa spozorujete zmenu nálady alebo iné emocionálne prejavy, kontaktujte svojho lekára alebo iného špecialistu.

OČKOVANIE

Očkovanie nás chráni pred infekčnými chorobami. Poraďte sa s lekárom, či má vaše dieťa všetky potrebné očkovania. Proti chrípke sa odporúča očkovať každý rok a tento rok bude obzvlášť dôležitý kvôli ochoreniu Covid -19. Konzultujte so svojim lekárom.

PREVENTÍVNE OPATRENIA

Naučte svoje deti správnym hygienickým návykom a nezabúdajte na preventívne opatrenia. Aj „maličkosti“ ako „umy si ruky“, „dodržuj odstup“, „prekry si ústa pri kýchaní“ majú veľký preventívny význam proti šíreniu vírusom. Rovnako dodržiavajte a rešpektujte nariadenia vlády proti šíreniu Covid- 19- nosenie rúška, dezinfekcia rúk, odstup a pod. je hlavne v tomto období mimoriadne dôležité.

 

 

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/blog/boosting-your-childs-immune-system-202110122614