Späť na zoznam
nov 23, 2021
Blog

Meditácia. Je pravdou, že podporuje náš imunitný systém?

Meditácia pre nás dnes nepredstavuje nič neznáme. Určite ste už o nej počuli alebo ju pravidelne praktizujete. A dobre robíte! Meditácia je tréningom mysle, ktorá má mnoho pozitívnych účinkov na naše psychické, ale aj fyzické zdravie. Odbúravanie stresu, zvýšená kreativita, zlepšenie nálady a kognitívnych schopností sú len niektoré z nich.

Vedeli ste, že meditácia výrazne vplýva aj na zlepšenie nášho imunitného systému? Minuloročný výskum, ktorý skúmal účinky meditácie na imunitný systém dospel k zaujímavým výsledkom:

1.     Meditácia napomáha zvyšovať ako T-lymfocyty, čo sú pomocné bunky nášho imunitného systému. Uvedené bunky sa podieľajú na obrane nášho imunitného systému proti bakteriálnym, plesňovým alebo vírusovým infekciám.

2.     Meditácia pomáha znižovať markery zápalu. Vysoké hladiny často korelujú so zníženou imunitou a ochoreniami, ktoré znížená imunita spôsobuje.

3.     Napomáha k zvýšenej aktivite teloméry- segmenty DNA na konci našich chromozónov. Ich hlavnou funkciou je udržiavať a podporovať stabilitu chromozónov. Ak by sa narušili, spôsobilo by to to, že genetické informácie by sa mohli zmiešať alebo poškodiť, čo vedie k poruche buniek, zvýšenému riziku chorení, rakovine a predčasnému starnutiu.

Psychika a imunita sú vzájomne prepojené systémy

Pre príklad:

Problémy s imunitou sa odrzkadľujú aj na našom psychickom zdraví a môžu vytvárať rôzne psychické problémy, ako je napríklad depresia, ktorá je vo veľkej miere spôsobená stresom. A naopak, psychické problémy vytvárajú problémy s imunitou. Rovnako je preukázaný vzťah medzi reakciou mozgu na stres, ktorá aktivuje adrenalín a ten zas vplýva na imunitné orgány ako kostná dreň, slezinu a lymfatické uzliny.

Keď praktizujeme meditáciu, venujeme pozornosť prítomného okamihu, naše telo a myseľ je prirodzene v pokoji. Zameriavame sa na vnímanie nášho tela, emócií, čo je kľúčové pre podporu nášho zdravia. Naopak, keď je naše telo vystavené stresu, môže sa to prejaviť narušeným spánkom, psychickými problémami ( ako je napr. depresia a úzkosť), zvýšený krvný tlak atď.

Zaraďte do svojho dňa pravidelnú meditáciu a z dlhodobého hľadiska môžete pozorovať pozitívne zmeny na vašom telesnom, ale aj psychickom zdraví. Zlepšenie imunity, zníženie krvného tlaku, zlepšenie kognitívnych funkcií a mnoho ďalšieho. Rovnako zaraďte aj pestrú a vyváženú stravu s potravinami, ktoré podporujú náš imunitný systém (pozri článok https://bodyandfuture.sk/5-hlavnych-potravin-ktore-by-ste-nemali-vynechat-na-jesen). Veríme, že pravidelnou meditáciou, pozitívnym myslením, pestrou a zdravou stravou,  pohybom dokážeme, že sa budeme cítiť, ale aj vyzerať lepšie.

 

 Zdroj:

https://ranchcreekrecovery.com/blog/meditation-for-the-immune-system/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26799456.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2725018/.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12883106.

https://www.imunovital.sk/odborne-clanky/stres-zabijak-imunity